چگونه گند بزنیم به اعصاب ملت؟ شماره 1 : سیاست های آموزشی

عنوان : چگونه یک شبه زامبی بسازیم!

امروز وارد کلاس که شدم دیدم اوضاع عادی نیست! همهٔ بچه‌ها پریشان بودند. بدون این‌که حتی بپرسم، شروع به صحبت کردند. خبر کوتاه بود، دیروز طی بخشنامه‌ای تحت عنوان بهره‌مندی از فرصت برابر، دانش آموزان پایه نهم تیزهوشان ملزم شده بودند به شرکت در آزمون ورودی متوسطه دوم (همان فیلتر خودمان). این بدین معنی است که آن‌ها برای ادامه تحصیلات‌شان در مدارس استعدادهای درخشان («سمپاد» سابق) باید در آزمون ورودی شرکت کنند. تا این‌جای ماجرا اشکالی دیده نمی‌شد. مشکل سهمیهٔ اعلامی متوسطه دورهٔ دوم فرزانگان ۱ (همان دبیرستان خودمان) است. این مدرسه اعلام کرده است که در مجموع ۱۸۰ نفر پذیرش خواهد کرد (۹۰ نفر ریاضی و ۹۰ نفر تجربی). این درحالی است که تعداد دانش آموزان متوسطه اول فرزانگان ۱، ۲۷۰ دانش‌آموز است، و دیگر فرزانگان‌های دوره دوم نیز، دانش آموزان خودشان را پذیرش خواهند کرد، با یک حساب ساده می‌بینیم که ۲۷۰ دانش آموز باید به همراه دانش آموزان ۷ فرزانگان دیگر برای ۱۸۰ صندلی بجنگند و در بهترین حالت ۹۰ دانش آموز فرزانگان ۱ دوره اول، ازین رقابت حذف خواهند شد! سوال این‌جاست، تکلیف روح آسیب دیدهٔ این نوجوانان چیست؟

دانش آموزانی که اولین تجربه تغییر مقاطع (ششم، نهم و اول و دوم متوسطه) را داشته‌اند و هنوز فرصت انتخاب رشته نیافته‌اند، حالا با شوک فیلتر روبرو هستند و تنها ۳۵ روز برای تعیین سرنوشت خود فرصت دارند. ضمن این‌که تا روز شنبه باید رشته تحصیلی خود را نیز مشخص کنند. اگر قبول نشوند باید از دوستان‌شان جدا شوند و به دیگر مدارس بروند. دردناک است! دوستانی دارم که به واسطهٔ قبول نشدن در فیلتر، بعد از گذشت نزدیک به ۱۴ سال، هنوز از یادآوری آن اشک در چشمان‌شان جمع می‌شود. واقعا آیا مسئولانی که سهمیه‌ها را مشخص کرده‌اند، هرگز سمپادی بوده‌اند؟ اگر فرزند خودشان یکی از آن ۹۰ نفر بود چه می‌کردند؟ امروز با چشمان خودم دیدم که چگونه ۲۷۰ دوست، به دشمنان و رقیبان هم تبدیل شده‌اند. تصور می‌کنم این تخریب برای آنها حتی ویرانگرتر از غول کنکور باشد.

نویسنده: نگین_یشمی
منبع : https://telegram.me/maktubat

5 دیدگاه در “چگونه گند بزنیم به اعصاب ملت؟ شماره 1 : سیاست های آموزشی”

  1. اینقدر احمقانه س این متن و انتشارش که آدم می‌مونه چی جواب بده! دقیقن معنی عدالت همین ه که دوباره امتحان بگیرن!

    1. این بدین معنی است که آن‌ها برای ادامه تحصیلات‌شان در مدارس استعدادهای درخشان («سمپاد» سابق) باید در آزمون ورودی شرکت کنند. تا این‌جای ماجرا اشکالی دیده نمی‌شد. مشکل سهمیهٔ اعلامی متوسطه دورهٔ دوم فرزانگان ۱ (همان دبیرستان خودمان) است.

  2. این آزمون ورودی سمپاد هیچ وقت تکلیفش مشخص نشد. هر سال یه داستان بود. یه سال گرفتند یه سال نگرفتند. یه سال ورودی از بیرون رو هم قطع کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.